Van, aki allergiás a kávéra vagy a koffeinre?

Van, aki allergiás a kávéra vagy a koffeinre?

pp-hot-coffee-rf-istock

A reggeli kávé nélkül sokak számára elképzelhetetlen a nap. A benne lévő koffein élénkíti a szervezetet, stimulálja az agyműködést és ébren tart.

Mégis, vannak, akik nem bírják a kávét. Lényeges különbséget tenni: míg néhány embernél valóban allergia igazolható a pörköletlen kávébab szemekkel szemben, addig a pörkölt kávéból készült élvezeti itallal szemben nem említ az irodalom allergiát,- igaz, hogy az elmúlt időszakban néhány esetet leírtak. Az allergiánál gyakoribb azonban a kávéban található koffeinnel szemben érzékenység, ami viszonylag sok embernél okozhat kellemetlen, ugyanakkor tipikusnak mondható tüneteket. Nézzük, hogy mikor lehet szó allergiáról, és mikor felelős a koffein a panaszokért!

  1. Kávéallergia

A kávé, a többi növényhez és élelmiszerhez hasonlóan okozhat allergiás panaszokat. Ez az allergia azonban elsősorban a betakarított, feldolgozásra váró kávészemek által kiváltott allergia, amivel elsősorban azok szembesülnek, akik a kávéültetvényeken dolgoznak, vagy kávéfeldolgozó üzemben találkoznak a kávébabbal. A pörköletlen, zöld kávé pora az arra allergiásoknál bőrpanaszokat és egyéb allergiás tüneteket okozhat, illetve ritka, de súlyos esetben akár anafilaxiás sokkhoz is vezethet.

Eddig nem volt ismert az, hogy a kávéivás során is kiválthat a kávé allergiás reakciót,- bár az elmúlt időszakban egy-két ilyen esetről is beszámoltak.

Szintén nagyon ritka az, hogy maga a koffein okozzon allergiás reakciót.

  1. A kávéban lévő koffeinnel szembeni érzékenység

Sokan ingerlékenyek, és feszültségről, idegességről panaszkodnak a kávé fogyasztása után. Mindez a kávéban található koffeinnek tudható be. A kávék élénkítő anyaga a koffein azonban az említetteken túl számos egyéb panaszt is okozhat: többek között alvászavarok, gyomortáji és hasi fájdalom, hasi görcsök, emelkedett pulzusszám, magas vérnyomás jelentkezhet, illetve a gyomorégéses, refluxos betegeknél a panaszok rosszabbodhatnak, ha valaki érzékeny a koffeinre, és mégis fogyasztja.

Az, hogy kinél hol a határ, és mi az a koffein-mennyiség, ami már panaszokat okozhat, egyénenként erősen változó. Felnőttek számára általában napi 400 mg koffeinben (kb. 4 rövid kávénak felel meg) határozzák meg a napi felső korlátot. E fölött a mennyiség fölött ugyanis sok ember tapasztal kellemetlen, a nagy mennyiségű koffein fogyasztásával összefüggő panaszokat: mellkasi fájdalmat, heves szívdobogást, izomfájdalmakat, fejfájást, migrént, hideg verejtékezést vagy pánikrohamokat.

Ha valaki érzékeny a kisebb vagy nagyobb mennyiségű koffeinnel szemben, akkor mellőznie vagy mérsékelnie kell annak a fogyasztását. Tekintettel kell lenni arra, hogy a kávék mellett a fekete, zöld és fehér teák, az energiaitalok, néhány üdítőital, a kakaó és a csokoládé is tartalmaz több-kevesebb koffeint. Súlyos koffeinérzékenység esetén érdemes az élelmiszerek csomagolásán az összetevők listáját tanulmányozni, mivel bizonyos cukorkákban, rágógumikban, sőt még egyes multivitamin-készítményekben is előfordulhat koffein.

  1. Más is okozhat a kávéval összefüggő panaszokat

Előfordulhat a kávészemek növényvédő- vagy rovarirtó szerekkel szennyezettek, ebben az esetben a kemikáliák válthatnak ki bizonyos személyeknél allergiás reakciókat.

Előfordult már az is, hogy a kávészemek egy gomba méreganyagaival, az ún. mikotoxinokkal szennyezettek voltak, és ezek a pörkölést is túlélve allergiás reakciót okoztak.

Lehetséges, hogy valakinél „csak” a tejes vagy tejszínes, tejszínhabos kávék fogyasztása okoz kellemetlen panaszokat, ekkor a tejtermékekben található laktóz kiváltotta tünetegyüttes, az elsősorban puffadással, hasmenéssel és hasi fájdalommal járó laktózintolerancia lehetőségére is gondolni kell.

Számos instant kávéporban különféle cukrok, édesítőszerek találhatók, amik az arra érzékeny egyéneknél többek között intoleranciás panaszokat válthatnak ki.

Forrás:

Can you be allergic to coffee?

www.medicalnewstoday.com