Az allergiás reakciók különféle tünetekkel, köztük bőrpanaszokkal, náthaszerű tünetekkel, emésztőrendszeri gondokkal járhatnak. A legsúlyosabb, ami történhet, és amitől sokan tartanak, az az anafilaxiás roham.
Az emberek 0,05-3 %-a él át élete során anafilaxiás reakciót. Akik egyszer már megtapasztalták ezt a súlyos állapotot, azoknak a 30 %-ánál újból kialakulhat az allergiás reakciónak ez az életveszélyes formája,- nem árt tehát az óvatosság!
Mivel is jár egy anafilaxiás reakció?
Ez a súlyos, bizonyos esetekben az életet is veszélyeztető állapot hirtelen lép fel, elsősorban légzési vagy keringési panaszokkal, esetleg bőr- és nyálkahártyatünetekkel.
A tünetek között szerepelhet:
- nyelvduzzanat, arcduzzanat
- a torok duzzanata szorító érzéssel
- nyelési zavar
- rekedt hang, beszédzavar
- légzési nehézségek; hangos, sípoló hanggal járó légzés, fulladás
- bőrkiütések jelentkezése
- verejtékezés
- gyengeség érzése, sápadtság, bágyadtság, ájulás
- hasi görcsök, hányás, hasmenés
- zavarodottság, eszméletzavar
- eszméletvesztés
Teendők anafilaxiás roham esetén
- Ha a beteg hord magánál az anafilaxiás reakció tüneteinek gyors és hatásos kezelésére alkalmas, önbelövő, előretöltött fecskendős adrenalin-injekciót, adja be azt a combizom felső, külső részébe! A beszúrást követően csak 8-10 másodperc elteltével szabad a tűt az izomból kihúzni!
- Hívja a mentőket! Telefonszám: 104
Akkor is szükség van orvosi ellátásra (pl. oxigénre, szteroidra szorulhat a beteg), ha a beteg megkapta az önbelövős adrenalinos injekciót!
Kinél kell(ene), hogy legyen adrenalinos injekció?
- Elsősorban azoknál, akinél már korábban előfordult valamilyen étel, légúti allergén, latex vagy ismeretlen tényező kiváltotta anafilaxiás reakció.
- Emellett, a rovarméreg-allergiásoknál, akiknél korábban már előfordultak a csípést követően a bőrtüneteken kívül egyéb panaszok is pl. nyelési nehezítettség, ajakduzzadás.
Adrenalinos injekció a gyógyszertárakban receptre kapható, annak a felírását (szak)orvossal szükséges egyeztetni!
Bár sokan nem merik/nem akarják beadni maguknak vagy gyermeküknek, hozzátartozójuknak az adrenalinos injekciót, tudni kell, hogy azoknál, akik már korábban átestek anafilaxiás reakción, a tünetek újbóli jelentkezésekor életmentő lehet az adrenalinos injekció minél hamarabbi beadása,- még az orvosi segítség megérkezése előtt.
Jó, ha tudja…
… a kalcium-sók NEM alkalmasak (pezsgőtablettaként, ivóoldatként fogyasztva sem) az allergiás reakció létrejöttének, súlyosbodásának és az anafilaxiás reakció fellépésének a megakadályozására.
… az allergiás tünetek kezelésére alkalmas antihisztamin-tartalmú tabletták (pl. cetirizin, loratadin, fexofenadin hatóanyagokkal) NEM megfelelőek az anafilaxiás roham kezelésére.
… a később fellépő, úgynevezett elnyújtott anafilaxiás tünetek kivédésére szteroid-tartalmú injekciót vagy tablettát rendelhet az orvos.